Diskuse i na konci stranky FACEBOOK bez nutnosti registrace v tomto foru

Bouchání kotle Dakon DOR

Bouchání kotle Dakon DOR

Příspěvekod AdminNovy » stř lis 02, 2011 9:50 pm

josef 30-01-2011 09:51:10
Zdravim prosim o radu pred 5 lety jsem koupil dakon dor 24 topil
jsem s nim tri zimni sezony ale moc jsem snim spokojenej nebyl
protoze strasne dechtoval a vybuchoval s prikladaci sachty.
Je to mozne tim ze vytapel 8 radiatoru 150cm dlouhy a komyn
byl promer 150 vyska kolem 10m.Je mozne ze byl moc silny?
Tet topim v kotly dakon dakon fb20 v jinym komynu o prumeru
200 a vysce kolem 7m.a zda se mi ze je slaby. Chtel bych ho
vymenit spet za dakon dor 24 ale uz v tom novem komyne ale
mam strach ze mi to bude delat jako predtim ze bude dechtovat a vybuchovat dekuji za radu.

38) P.Mozga 30-01-2011 10:20:23
Kotel bouchá většinou tehdy, když palivo hoří v násypce i na povrchu,
to jest když dohořívá a tvoří se v násypce kouř. Dá se to řešit tak,
že se na uhlí ještě položí starý časopis , stačí dvě stránky a nebo
novinový list a zasype trochou pilin ( to se naučíte, kolik tam dát těch pilin).
Kouř pak nemůže do násypky a tlačí se do spalovacího prostoru, kde shoří.
Doporučené výšky komína pro kotel DOR-24 :
min. 6 m při průměru průduchu 200 mm
min. 12 m při průměru průduchu 150 mm
min. 10 m při rozměru průduchu 150 x 150 mm
AdminNovy
Site Admin

Re: Bouchání kotle Dakon DOR

Příspěvekod mj.1226 » pon úno 20, 2012 11:56 am

Taky mám zánovní DOR 24 a s boucháním mám celkem pestré zkušenosti. Nechal jsem si i změřit tah od kominíka a vyšel předpisový 27 Pa (kotel jel na jmenovitý výkon).

Krátce k tomu komínu. Větší průřez (nebo obdélníkový) znamená pomalejší proudění spalin a jejich rychlejší chladnutí. Proto pokud tomuto průřezu neodpovídá výkon kotle (objemový průtok spalin), tak tah s rostoucím průřezem klesá. Těch 15x15 cm je na běžné výkony celkem optimálních. U komína 20x20 by se vyplatilo pustit do něj vložku (případně ho protáhnout před tím frézou). Tím se komín stane podstatně teplejší. Dobrá kominická firma by vám v tom měla poradit a věc spočítat.

To bouchání dohořívající násypky. Ono to zřejmě záleží na typu paliva. Myslím že to bouchá, když je hodně prachové, mně to bouchá například s ořechem 2. Topil jsem v tom ale i brikety a ty to nedělaly, ani když jsem je rozmydlil na drobné kousky sekerkou (velikost 14 cm pro DOR 24 nebyla to pravé). S čím to bouchá vám?

Lék mám na to jednoduchý. Mám nařezaná prkénka z králíkáren tak akorát na délku šachty (na cirkulce jem měl mírku), při posledním přiložení uhlí je položím dvě na povrch uhlí a je po problému (uhlí se musí přikrýt). Funguje to jako protiexplozivní klapka na jedno použití. Stejnou funkci by asi splnil i obyčejný kus plechu. Jinak samozřejmě přikládám, než uhlí začne v násypce dohořívat.

Ono to vybuchování se děje proto, že do násypky je nasáván vzduch zvenka (proto když kotel uškrtíme a je velký tah, tak se problém zhorší). Zpočátku jsem to také řešil jen zatížením přikládacích dvířek cihlou. Možná by to šlo ale řešit i jinak. U pantů přikládacích dvířek není úplně souvislé těsnění a do přikládací komory se tudy zřejmě přisává vzduch. Tak by možná také pomohlo zatěsnit tyto škvírky tepluvzdorným silikonem (žhavější stranu deklu překrýt mikrotenem, silikon nanést na stranu přikládacích dvířek a zavřít). Časem to možná zkusím, sám jsem zvědavý, zda to pomůže.
mj.1226

Zpět na Dakon DOR