Diskuse i na konci stranky FACEBOOK bez nutnosti registrace v tomto foru

Topení dřevem v Dakon DOR

Re: Topení dřevem v Dakon DOR

Příspěvekod AdminNovy » stř lis 06, 2013 8:45 pm

Obrázek opatření - zátky proti bouchání kotle. Je to roura délky zhruba o 1cm
kratší než je šířka násypky. Průměr zvolte také takový aby trubka prošla těsně horní částí násypky.
Přivaří se do středu oko na vytáhnutí pro další přikládání. Pozor na případ kdy je trubka
rozžhavená, nebezpečí popálení při vytahování, či požáru po odložení mimo kotel.
Používám při topení štěpkou a pokud tam tuto zátku nemám, tak dochází k výbuchům
plynu při dohořívání v násypce, ale s trubkou nad palivem zatím bez problémů.
dakon-ucpavka-proti-bouchani-kotle.png
AdminNovy
Site Admin

Příspěvekod mikullla » čtv lis 07, 2013 9:33 am

Admin píše:Obrázek opatření - zátky proti bouchání kotle. Je to roura délky zhruba o 1cm
kratší než je šířka násypky. Průměr zvolte také takový aby trubka prošla těsně horní částí násypky.
Přivaří se do středu oko na vytáhnutí pro další přikládání. Pozor na případ kdy je trubka
rozžhavená, nebezpečí popálení při vytahování, či požáru po odložení mimo kotel.
Používám při topení štěpkou a pokud tam tuto zátku nemám, tak dochází k výbuchům
plynu při dohořívání v násypce, ale s trubkou nad palivem zatím bez problémů.
dakon-ucpavka-proti-bouchani-kotle.png

Díky za rady Admine, uvažuju udělat si tu desku do násypky na zmenšení výkonu kotle. Mám Dakon24 a musím ho po natopení škrtit a potom zamořuji vesnici. Mám ho na chalupě, kterou jsem před rokem koupil i s kotlem skoro nepoužívaným a topím občas vždy na pár dní. V dohlednu se hodláme nastěhovat na stálo a tak každá rada drahá. Pavel
mikullla

Příspěvekod AdminNovy » čtv lis 07, 2013 1:58 pm

Na pomalejší hoření jsou lepší větší kusy paliva.
Drobné palivo uvolní mnoho plynu, který je pak problém spálit, nebo se
snadno přetopí kotel.
AdminNovy
Site Admin

Příspěvekod mikullla » pát lis 22, 2013 12:15 pm

mj.1226 píše:Velké palivo (kostka, brikety) se do DOR 24 a nižší vůbec nehodí. Jednak se to seká v násypce, jednak se to nedostane dozadu za prvni přepážku. Pokud to pak vzadu vyhoří, začne to tudy táhnout hafo studeného vzduchu a kotel začne blbě hořet. Topím teď brikety zbylé po Viadrus U22 z loňska a musím přikládat jen míň a dozadu to postrkávat pohrabáčem. Na velké kusy paliva je dělaná DOR 25 MAX a vyšší, tam se nic sekat nebude a dozadu se to dostane taky snadno.
V DOR 24 lze celkem snadno spalovat dřevo když se otevře clonka v přikládacích dvířkách. Dřevo v násypce pak prohoří a spolehlivě se sesune dolu. Pokud máte kotel bez aku, můžete mít přitom problém s jeho varem.
Je asi ještě jedna možnost, tu ale nemám vyzkoušenou. Přikládat dřevo do kotle nastojato, lidi si to celkem pochvalují. Někteří to i prosypávají ořechem 2, pilinami apod.

Zdravím Admina a mám otázku...lze topit v Dakonu 24 tak, že přidám k uhlí Ořech 1 také mokré dřevo? Mám předimenzovaný kotel a tím bych mohl snížit hoření. Mokré dřevo bude hořet pomaleji..Neublížím tím kotli?
Díky Pavel
mikullla

Příspěvekod AdminNovy » pát lis 22, 2013 12:46 pm

Mokré dřevo je smrt pro ocelové kotle.
Pokud chcete snížit výkon kotle, tak zkuste na polovinu roštu dát půlky cihel a
kouř v spalovací komoře usměrnit nad polovinu, kde je hořící palivo.
Takhle jsem si to vymyslel a zatím jsem nadmíru spokojený, kotel nikdy nepřetopím
a spalování jako plynový kotel.
Viz příspěvek níže:
http://dum-zahrada.okhelp.cz/forum/viewtopic.php?f=10&t=5

dakon-kotel-snizeni-vykonu.png
AdminNovy
Site Admin

Příspěvekod kop82 » pát pro 18, 2015 6:44 am

Dobrý den, mám dakon dor 24. Prozatím vytápím pouze 70m čtverečních podlahovým topením a ohřívám vodu v 200l bojleru. Topím pouze dřevem. To mi hoří pěkně bez jakýchkoli problémů, ale jde mi o to že na kotli dovedu dosáhnout teploty 60-70stupňů a víc ani prd. Chci vytápět ještě horní patro kde budou v budoucnu radiátory ale jakmile bych otevřel větev jen byť na dva radiátory teplota na kotli klesne. Nevíte čím to je a jak docílit abych kotlem vytopil celý dům? Předem děkuji za odpověď či případnou radu.
kop82

Příspěvekod AdminNovy » čtv led 07, 2016 8:54 pm

kop82 píše:Dobrý den, mám dakon dor 24. Prozatím vytápím pouze 70m čtverečních podlahovým topením a ohřívám vodu v 200l bojleru. Topím pouze dřevem. To mi hoří pěkně bez jakýchkoli problémů, ale jde mi o to že na kotli dovedu dosáhnout teploty 60-70stupňů a víc ani prd. Chci vytápět ještě horní patro kde budou v budoucnu radiátory ale jakmile bych otevřel větev jen byť na dva radiátory teplota na kotli klesne. Nevíte čím to je a jak docílit abych kotlem vytopil celý dům? Předem děkuji za odpověď či případnou radu.

Obávám se, že dřevo nevytvoří tolik plynu, jako ten drobný oříšek - uhlí.
Tím pádem nestíhá.
Totiž, čím drobnější palivo, tím rychlejší a bouřlivější ohřev, ale také
větší spotřeba. To dřevo by muselo být nadrceno na kousky o průměru
5 cm. To by pak byl hukot, ale větší kusy hoří pomalu.
Dakon DOR 24, dosahuje nejvyššího výkonu pravě s uhlím typu ořech II.
AdminNovy
Site Admin

Předchozí

Zpět na Dakon DOR