Diskuse i na konci stranky FACEBOOK bez nutnosti registrace v tomto foru

Dakon DOR 24 žádost o zevrubnou pomoc

Dakon DOR 24 žádost o zevrubnou pomoc

Příspěvekod ffighter » ned úno 02, 2014 10:00 pm

Zdravím všechny,
koupili jsme menší usedlost a je zde zdrojem vytápění DOR 24.A nastávají problémy.Jednou jede nádherně a jindy pomalu nemůžu roztopit.Čistím kotel poměrně často.Prakticky pořád.Ob den čistím kotel od prachu mouru atd.Komín jsem čistil během 3 měsíců už 2x,podruhé minulé pondělí kdy chytly saze poprvé a pokaždé kolečko sazí.Topím hnědým uhlím Ledvice.Teď se chystám zítra čistit komín potřetí.Dnes večer mi pro změnu nešlo rozjet kotel a tak jsem ho rozjel přes klapku krátkého okruhu tak,že mi opět chytly saze.Jelikož jsem profesionální hasič,tak mám s tímto problémem dost zkušeností,ale u zásahu nás je na to 6 a tady jsem byl sám :-D to je jen na okraj.Mě hlavně zajímá,jak je možné že se mi to takhle zasí.á (omlouvám se za výraz) a hlavně proč tak často.Nechci být otrokem kotle,kterej budu čistit ob den a týdně vymetat komín.Odvod spalin není přímo z kotle do komína,ale odskočeno dvěma koleny v sobě.Kolena jsou plechová obyčejná ta vroubkovaná.V těch se samozřejmě usazuje taky dost sazí a jelikož to je blízko zdroje,tak je tu velmi extrémně vysoká pravděpodobnost,že to chytne zas a znovu.Proto tam budou kolena hladká ze silného černého plechu bez těch varhánků.Ale co dál.Komín není vložkovaný,je to 109 let starej barák,takže obdélníkový průřez,logicky uvnitř nejsou hladké stěny,takže ano rychle se saze usazují.Takže prosím o radu pokud komín udělat,tak jak,jestli vyzdít těmi segmenty s kruhovým vnitřkem,nebo frézovat a nastrkat roury,nebo něco jiného a hlavně co s kotlem.Co dělám špatně?určitě něco jo.A představa že se přihodí mé ženě to co mě se sazemi v komíně,tak chaos.A rozhodně jet hasit můj dům je dost černá myšlenka.Prosím o nějakou radu co a jak mám dělat,poznatky,zkušenosti atd.
ffighter

Re: Dakon DOR 24 žádost o zevrubnou pomoc

Příspěvekod AdminNovy » ned úno 02, 2014 10:31 pm

Jak je ten komín vysoký?
Jak to hoří když necháte roztápěcí klapku otevřenou a pak zavřete?
Je tam velký rozdíl?
Příklad:
Na otevřenou roztápěcí klapku v kotel jen hučí, ale jak se klapka zavře, tak
plameny začnou skomírat a být jakoby líné, sotva se plouží.
Oni ty cihlové komíny potřebují nejdříve tak dvacet minut prohřát a pak
až roztápěcí klapku uzavřít, Jak se komín prohřeje, tak už si sám nasává.
Mně tam hoří tak jako na tomto videu, žádný kouř, komín je čistý už deset let
bez vymetání, vždy před sezonou se mrknu zrcátkem a krásně hladký bez sazí.

Zkuste polovinu roštu vyplnit cihlema aby to dostalo větší šmrnc, pokud
nespálíte mnoho paliva. Před dalším přikládáním se to jen z vrchu prohrne
kulatinou a popel vypadne roštem jako nic.
http://dum-zahrada.okhelp.cz/forum/viewtopic.php?f=10&t=5&title=Snizeni-vykonu-Dakon-DOR
AdminNovy
Site Admin

Příspěvekod ffighter » ned úno 02, 2014 11:00 pm

Komín (při mém chabém odhadu) tipuju podle pater tak 12 m až na vrchol komínu.Komín není zděný cohlový,ale je to vystavěný komín v opukových kvádrech,tudíž to relativně hladké stěny nemá.Když roztápím,tak komínovou klapku otevřu zatopím a kotel hučí,když je roztopeno klapku zavřu a kotel má tah stejný,hučí stejně,jen ty splodiny samozřejmě prochází tím delším okruhem.Jedná se mi o to,že jednou to krásně táhne a topí a jindy mám problém roztopit.Třeba nízký tlak,ano to se stává.A druhá věc proč se to tak rychle zanáší.Jak kotel tak komín.A ke kouři,jednou mi jde z komína jen slabá bílá pára,jak to má být a jindy bych strčil do kapsy i ruskou lokomotivu Sergej.
ffighter

Příspěvekod AdminNovy » pon úno 03, 2014 8:18 am

Kolik spálíte uhlí za den v kg? Kbelík zednický černý plastový rovně nasypaný je asi 10 kg.
Ty saze chytnou v komíně, když jsou plameny moc dlouhé. To znamená,
když kouř hoří až do komína.
Zkuste přidat po řádném rozhoření "boční vzduch", nebo nejdřív raději
sekundární vzduch v horních dvířkách (tak půl klapky otevřít, nebo i celou,
aby se plameny zkrátily).
Plameny nesmí šlehat přes okraj horní přepážky ve spalovací komoře.
Přidám obrázek. Plameny nechť šlehají jen do výšky červené šipky na obrázku.
Zkracují se otevřením bočních, nebo horního otvoru 13 v přikládacím víku 3.
Modrou šipku ignorujte, to je dole zapálený papír a když se kouř vrací do násypky, tak
komín netáhne.
Roztápěcí i komínovou klapku je nutno mít otevřenou a spodní popelová dvířka uzavřená
při zkoušce hořícím papírem.

dakon-kotel-spravny-smer-plamenu.png
AdminNovy
Site Admin

Příspěvekod ffighter » pon úno 03, 2014 12:18 pm

Tak vymetl jsem komín a vyčistil kotel.Bylo toho poctivá půlka kolečka sazí a mouru.Možná mi tam něco zbylo z minulého čištění,tak jsem si dnes dal záležet.Vybírací dvířka zaoblená betonová mi nedosedala,takže jsem měl cm průduch,tudíž tam přisával falešný vzduch odspodu.Má/mělo to nějaký dopad?Dal jsem to dopořádku,takže ty jsou v poho.Plechová kolena s těmi varhánky asi pryč,ne?Dal bych tam ty silnostěný černý kolena.Bude to lepší?Možná i z důvodu že se tam nebude tolik držet saze jako v těch záhybech současných kolen.
Tak mám tento uhlák,obsah může být taky tak 8 - 10 kg
http://www.klempirstvispacek.cz/klempirstvispacek/eshop/1-1-Kourove/0/5/158-Uhlak-kulaty-nasypny
nasypat jdu tak 5x - 6x za den.Naposledy kolem osmé večer.
Ty boční terciální průduchy na kolik otevřít?Na tolik až se mi zkrátí ty plameny?Dům máme od loňského listopadu,takže se doteď učím s tím kotlem,ale jak říkám.Nechci být otrokem co bude denně ležet u kotle nebo lézt po komíně.
ffighter

Příspěvekod AdminNovy » pon úno 03, 2014 8:25 pm

ffighter píše:Tak vymetl jsem komín a vyčistil kotel.Bylo toho poctivá půlka kolečka sazí a mouru.Možná mi tam něco zbylo z minulého čištění,tak jsem si dnes dal záležet.Vybírací dvířka zaoblená betonová mi nedosedala,takže jsem měl cm průduch,tudíž tam přisával falešný vzduch odspodu.Má/mělo to nějaký dopad?.

Každá netěsnost zhoršuje tah komína, takže má to význam.

Plechová kolena s těmi varhánky asi pryč,ne?Dal bych tam ty silnostěný černý kolena.Bude to lepší?Možná i z důvodu že se tam nebude tolik držet saze jako v těch záhybech současných kolen.

Kolena brzdí odtah spalin, je to jako ohbí řeky. Vznikají tam turbulence, které
působí proti směru proudění spalin.
Pokud je to možné udělat na přímo tak to bude jedině dobře.

Tak mám tento uhlák,obsah může být taky tak 8 - 10 kg
http://www.klempirstvispacek.cz/klempirstvispacek/eshop/1-1-Kourove/0/5/158-Uhlak-kulaty-nasypny
nasypat jdu tak 5x - 6x za den.Naposledy kolem osmé večer.

Takže to spálíte celkem dost, takže nemusíte dávat na rošt ty cihly.
Zkuste přivřít spodní dusivku.
Spodní dvířka těsně dovřít.
Pak zkuste třeba jen na jedné straně otevřít ten boční vzduch,
pokud plameny zjasní a stanou se živými, tak je to OK, potřebují vzduch.
Zkuste taky na půl otevřít tu horní díru v přikládacím víku , tu krytku.

Ty boční terciální průduchy na kolik otevřít?Na tolik až se mi zkrátí ty plameny?

Otevřete je až jsou plameny dlouhé a začínají tmavnout, sotva se vlečou, to
chtějí vzduch. Dusí se.
AdminNovy
Site Admin

Příspěvekod ffighter » pon úno 03, 2014 8:47 pm

Ok.Tak betonová dvířka už nepřisávají.Kolena tedy zřejmě vysměrovat a zděř zbudovat přímo proti vývodu na kotli.Bude to prakticky jen půl metru roury.Ten boční průduch jsem měl dnes otevřený jen jeden.Ale nepřipadalo mi,že by mi měl plameny zkrátit.Bylo to spíš,jako když tam naleju kýbl benzínu (extrém),dostalo to ještě větší elán,takže plameny rozhodně nezůstávaly ve spalovacím prostoru.Poměrně pěkně dnes kotel fungoval/funguje a to není žádný extra mráz ani jasno,aby byl vysoký tlak kvůli tahu.Komín funguje teď dobře,což bude asi i tím,že jsem ho vyčistil. (straší mě ale představa,že se bude muset předělat ať chci,nebo nechci) a za ten den jsem byl přiložit 5x?nepočítám návštěvy,kdy jsem se šel jen mrknout jestli náhodou kotel nedělá kraviny.Nedávám plné uhláky.Dávám tak polovinu,ale ano zřejmě než to vychytám co a jak,tak spálím asi hodně.Ale musím zase říct,že oproti jiným dnům,tak popelník je poměrně prázdný.Jako kdyby se spálilo všechno a zůstal minimální odpad.I to je možné?Kouř z komína jsem viděl nepatrně,což bylo nepřímoúměrné tomu peklu,co bylo v kotelně.Myslím poměr "hučení" kotle a ven prakticky nic.Kotel se držel na 80°C.Dusivku mám na regulátor tahu,ale i tak jsem to seřídil,že u požadované teploty na kotli,byla dusivka zavřená s cca 3-5mm mezery.Jak se píše v manuálu.Kotel neujíždí a drží.Jinak ten regulátor používat,nebo raději ručně si to hlídat a štelovat?
ffighter

Příspěvekod AdminNovy » pon úno 03, 2014 9:08 pm

ffighter píše:Ok.Tak betonová dvířka už nepřisávají.Kolena tedy zřejmě vysměrovat a zděř zbudovat přímo proti vývodu na kotli.Bude to prakticky jen půl metru roury.

Můžete to zkusit.

Ten boční průduch jsem měl dnes otevřený jen jeden.Ale nepřipadalo mi,že by mi měl plameny zkrátit.Bylo to spíš,jako když tam naleju kýbl benzínu (extrém),dostalo to ještě větší elán,takže plameny rozhodně nezůstávaly ve spalovacím prostoru.

Tak tomu dejte ještě vzduch z druhé strany a plameny už by měly být pod kontrolou, ale možná budete ještě muset
přivřít ten spodní vzduch na popelových dvířkách, vytváříte mnoho "dřevoplynu" CO a ten nestačí všechen shořet
v spalovací komoře, ALE nejdříve tedy zkuste přidat ještě vzduch z druhé strany.

Poměrně pěkně dnes kotel fungoval/funguje a to není žádný extra mráz ani jasno,aby byl vysoký tlak kvůli tahu.Komín funguje teď dobře,což bude asi i tím,že jsem ho vyčistil. (straší mě ale představa,že se bude muset předělat ať chci,nebo nechci)

Zdá se, že už kotel jede jako tryskáč, tak možná nemusíte nic předělávat.

a za ten den jsem byl přiložit 5x?nepočítám návštěvy,kdy jsem se šel jen mrknout jestli náhodou kotel nedělá kraviny.Nedávám plné uhláky.Dávám tak polovinu,ale ano zřejmě než to vychytám co a jak,tak spálím asi hodně.Ale musím zase říct,že oproti jiným dnům,tak popelník je poměrně prázdný.Jako kdyby se spálilo všechno a zůstal minimální odpad.I to je možné?

Až se naučíte topit tak budete mít popela minimum. Mně shoří skoro vše,
ale z počátku jsem taky dělal chyby a byl jsem na Dakon naštvaný než jsem
pochopil jeho princip - letlampy. Musí se nechat rozhořet dvacet minut, pak přiškrtit
a dát mu boční vzduch a nastane peklo v místnostech +28 )) a když spálím stejné množství v kW
v plynu tak je v baráku zima jak ve sklepě. To zatím nechápu proč tomu tak je.

Kouř z komína jsem viděl nepatrně,což bylo nepřímoúměrné tomu peklu,co bylo v kotelně.Myslím poměr "hučení" kotle a ven prakticky nic.

Tak to gratuluji!!

Kotel se držel na 80°C.Dusivku mám na regulátor tahu,ale i tak jsem to seřídil,že u požadované teploty na kotli,byla dusivka zavřená s cca 3-5mm mezery.Jak se píše v manuálu.Kotel neujíždí a drží.Jinak ten regulátor používat,nebo raději ručně si to hlídat a štelovat?

Když zatápím tak růžicí regulátoru pootočím a nechám spodní dusivku otevřenou 1,5 cm.
Jak přijdu za půl hodiny zkontrolovat , tak růžici povolím zcela a tím se dusivka uzavře zhruba na 5mm, ale
za špatného počasí nechávám jí trošku víc otevřu.
Pokud palivo vyhoří tak regulátor je zcela povolen a už dusivku neotevře a tím nepouští do
kotle ledový vzduch od podlahy kotelny a kotel je i 12 hodin teplý. A i po 12 hodinách lze roztopit
od zbytku žhavého popele.
AdminNovy
Site Admin

Příspěvekod ffighter » pát úno 14, 2014 7:17 am

Tak euforie pohasla.Nevím co dělám špatně,ale pomalu denně kotel čistím.Hlavně tu třetí sekci ten kouřovod s horní klapkou.Je skoro denně zanesenej,že to pak kouří do baráku.Když vyčistím,tak samozřejmě kotel jede jako blázen.Proč tomu tak je?Nekvalitní palivo?Beru hnědé Ledvice + roztápím dřevem.Jinak asi velice hloupá otázka a připomínka,když dám nové těsnící šňůry na horní plotny a dvířka,určitě jen situaci zlepším,že?už jsou maximálně sesedlé,skoro netěsní a hlavně jsou zadehtovaný atd.Prostě 13 let starý šňůry.Kotel je z roku 2001.Pochybuju,že je někdo někdy dával nový.
ffighter

Příspěvekod AdminNovy » pát úno 14, 2014 8:16 am

ffighter píše:Tak euforie pohasla.Nevím co dělám špatně,ale pomalu denně kotel čistím.Hlavně tu třetí sekci ten kouřovod s horní klapkou.Je skoro denně zanesenej,že to pak kouří do baráku.Když vyčistím,tak samozřejmě kotel jede jako blázen.Proč tomu tak je?Nekvalitní palivo?Beru hnědé Ledvice + roztápím dřevem.

Přidejte horního vzduchu - otvor otevřít na přikládacích dvířkách. Spodek přivřít - dusivku po roztopení.
Nevím co mám za uhlí, rozhořím, přidusím a spaluju jen ten vyvíjený plyn ve spalovací komoře.
Zkusil jste dát dvě malé cihly na jednu polovinu roštu a tím více seskupit uhlí na jednu polovinu
a zlepšit jeho dokonalé spálení?
Viz odkaz níže:
http://dum-zahrada.okhelp.cz/forum/viewtopic.php?f=10&t=5&title=Snizeni-vykonu-Dakon-DOR-zvyseni-ucinnosti
Já topím jen na jedné pětině roštu a v baráku vedro, mrkněte na video. Zbytek roštu jsem zazdil cihlama a
od té doby kotel nemusím dusit, protože jej nemohu nikdy přetopit a spaluje na 100% dokonale a spaliny odevzdají všechno teplo
do otopného systému.

Jinak asi velice hloupá otázka a připomínka,když dám nové těsnící šňůry na horní plotny a dvířka,určitě jen situaci zlepším,že?už jsou maximálně sesedlé,skoro netěsní a hlavně jsou zadehtovaný atd.Prostě 13 let starý šňůry.Kotel je z roku 2001.Pochybuju,že je někdo někdy dával nový.

Zkusit můžete, ale přikládací dvířka když si přisávají, tak to lepší spaluje. Já otvírám napůl ten horní otvor v přikládacích.
AdminNovy
Site Admin

Zpět na Dakon DOR