Diskuse i na konci stranky FACEBOOK bez nutnosti registrace v tomto foru

DOR 32, nové uhlí - neskutečný kouř + dehtování kolte

DOR 32, nové uhlí - neskutečný kouř + dehtování kolte

Příspěvekod Brumbrum » úte říj 21, 2014 6:58 pm

Dobrý večer,

kotel používáme již několik let v naprosté pohodě a spokojenosti. V létě jsme zakoupili uhlí - jako vždy - hnědý ořech 02, Ledvice od stejného dodavatele.

A tady nastává naprostá katastrofa - uhlí nechce hořet, po celou dobu kouří jako dýmovnice, žlutý těžký sírou smrdící kouř. Při posledním zátopu jsem dřevem s přehledem vytopila kotel na 90 stupňů, přisypáním uhlí jsem zamořila půlku vesnice na dva dny :oops: . Teplota v kotli po odhoření dřeva klesla na 75-80 st. a již nestoupla, ač jsem se snažila co to šlo.
Bočním průzorem jsem viděla sytěoranžové až jasněčervené plameny, ve kterých bylo obrovské množství drobných bílých maličkých jisker.
Spálením dvou plných násypek se kotel zadehtoval tak, že nebylo možné vyndat ani spodní víčko, na stěnách spečená 1cm tlustá placka, z popelníku i po vychladnutí vytékala černá tekutina, v popelu placky velké jako dlaň ... no prostě horor ... podotýkám, že tento stav byl ve všech třech posledních případech krátkodobého 1-2 denního zátopu (1-2 plné násypky nového uhlí) a pokaždé byl pracně vyčištěn.
Vzhledem ke skutečnosti, že komín nám před sezonou důkladně vyčistil kominík a po prvním šíleném zátopu byl povolán odborník, aby zkouknul kotel i kouřovod jako takový (vše OK, raději vyměnil těsnící sňúru v přikl. dvířkách), vrhla jsem dnes podezření na uhlí.
A vypadá divně - některé kusy v§bec nevypadají jako uhlí, ale jako nějaká ruda. Uhlíky jsou jakési lesklé, hojně s příměsí třpytivých drobných bílých částeček (přirovnala bych je ke kuchyňské soli), které jsou v některých případech uspořádané do pružků, jindy neorganizovaně, hustě i řidčeji. Některé uhlíky jsou na povrchu popraskané tak, jakoby na nich vyschlo hnědé bláto (takové povrchově rozlámané na trojúhelníčky). Z pokusné, náhodně odebrané lopatky bylo velice málo prachu, teď si uvědomuji, že ani při závozu dopravníkem prach skoro nebyl, ...

Moc se omlouvám za zdlouhavý popis, zoufale prosím nějakého odborníka o radu
Co mám dělat? Sousedé se zatím posměšně ptali, jestli máme těch pneumatik dost na celou zimu, ale já se již teď hrozím, co se bude dít dál, dyť toho máme 6 tun!

Zde fotky: http://uhliledvice.rajce.idnes.cz/nastenka

Všem předem děkuji za jakýkoliv názor
Blanka
Brumbrum

Re: DOR 32, nové uhlí - neskutečný kouř + dehtování kolte

Příspěvekod AdminNovy » úte říj 21, 2014 7:21 pm

Dřevo hoří dobře a uhlí dělá problém.
Zdá se, dle těch lesklých kousků v uhlí, jakoby to byl sulfidický pyrit FeS2.
Jak vypadá uhlí s pyritem viz odkaz níže:
https://web.natur.cuni.cz/ugmnz/mineral/mineral/pyrit.html
Že by se spletli a poslali do skladu uhlí pyrit, který byl určen jinam?
Zkuste kontaktovat dodavatele a reklamovat palivo.

Ještě mě napadá, že by bylo uhlí mokré.
Zkusit vysušit třeba kilogram jak bude hořet.
AdminNovy
Site Admin

Příspěvekod Brumbrum » úte říj 21, 2014 7:52 pm

Dobrý večer, moc Vám děkuji za odpověď.

Ten pyrit (kočičí zlato, do žluta) - ten byl přítomen - tedy v mé pokusné lopatce - jen v tom jednom kousku - jak ho na fotce držím v prstech. Znám ho již z minulé sezóny, neb jsem ho v loňském uhlí cíleně vyhledávala pro děti (a že jsem našla tak 1-2 kousky za týden. Kousek s pyritem se po spálení stal takovým suchým "chlupatým knedlíčkem" - odhořelo vše kolem.
Drtivá většina "mých" uhlíků je se sněhobílou přísadou - prostě jakoby prosolené, setřít to nejde (zítra zkusím svou pokusnou lopatku naporcovat kladívkem). Lom uhlíků je nezvykle lesklý, hladký, prach se tam vůbec neudrží.

Můžu Vám odpřisáhnout, že až do letošního srpna, kdy jsem potřebovala dětem zavlažit dům, jsem kouření či o dehtování kotle jenom četla a nechápala jsem, jak se to těm lidem může vůůůůbec stát :roll: Byla jsem přesvědčena, že se jim prostě jenom nechtělo řádně roztopit dřevem, nebo se neobtěžovali řídit se návodem k obsluze :roll:
Každých 14 dnů kotel řádně odstavíme, seškrábneme vrstvičku sazí ... a teď? ... propadám panice, neb mne tohoto nehořlavého pseouduhlí za bratru 20táců již nikdy nikdo nezbaví (a na nové nemám) :(
Brumbrum

Příspěvekod Brumbrum » úte říj 21, 2014 8:14 pm

Omlouvám se, v tom zoufalství jsem zapomněla reagovat na vlhkost.

Máte pravdu, další zátop plánuji udělat čistě dřevem - jak se říká - na plný céres, ve snaze vypálit zbytky toho dehtu (vlastně ani nevím, jestli to dehet je) ...
Dám vysušit pokusně alespoň dva uhláky, neb je fakt jakési velmi hutné, těžké. Když jsem plný uhlák sotva uzvedla k násypce, přičítala jsem to "odvyknutí".

Reklamace u dodavatele - hm, už to slyším - paninko, jaké nám přivezli, takové máte. A tak Vám dáme slevu 10%.
Kašlu na slevu, kdo mi bude ob den vysekávat kotel z horniny???? Kdo bude celou sezónu konejšit všechny vesnické sousedy, že tak asi v červnu již budou moci vystoupit ze žluté mlhy? Kdo mi nakoupí, naštípe a uloží dostatek palivového dřeva na pravidelný zátop co 2 dny???

... se omlouvám za zoufalý výkřik, jsem fakt v koncích ...
Brumbrum

Příspěvekod AdminNovy » úte říj 21, 2014 8:57 pm

Ted je ještě dost teplo takže to se taky projeví na horším odtahu spalin, komín jakoby neměl správný tah.
Jak se ochladí, tak by mělo v kotle jen hučet a spalování by mělo být mnohem lepší , bez kouře.
Zatím topte dřevem, dokud je tak teplo a uhlí jen minimum.
AdminNovy
Site Admin

Příspěvekod Brumbrum » úte říj 21, 2014 9:53 pm

jj, tohle všechno opravdu beru v potaz a velice dobře znám - bydlíme totiž v kotlině, pod náma sic ještě malá, ale bystá říčka, která strhává proudění vzduchu svým směrem ...
Jste moc hodný, že jste mi pro tento okamžik poskytl morální podporu, oceňuji to, pomohla mi.
Zítra mám v plánu přivolat ke konzultaci kvality uhlí souseda. Zcela určitě mi dva uhláky svého uhlí daruje, já mu to svoje daruji také ráda, ale nepředpokládám, že by ho chtěl použít a zaneřádit si kotel (a já bych mu to dehtování nemohla zamlčet)

Každopádně přivítám každý další příspěvek či zkušenost, děkuji za dosavadní příspěvky a slibuji, že o dalším vývoji budu informovat (sem čítám i zítřejší reklamaci uhlí)

Hezký den
B.
Brumbrum

Příspěvekod AdminNovy » stř říj 22, 2014 7:34 am

Zrovna to počasí bylo úplně na prd, před větrem a deštěm.
Zkusil jsem teď nové uhlí a jede nádherně, tak budu čekat
na Váš pokus se sousedovým uhlím, jestli to bude lepší.
Na polovině roštu nechejte popel a druhou jen shora proškrábejte
kulatinkou kovovou, aby popel vypadl do popelníku.
Hoření pak dostane větší šmíry.
Já když topím jen málo, tak na polovinu roštu dám šamotové cihly.
Jednak menší spotřeba, kotel se nepřetápí a naprosto dokonalé hoření.
Viz příspěvek:
http://dum-zahrada.okhelp.cz/forum/viewtopic.php?f=10&t=5&title=Snizeni-vykonu-Dakon-DOR-zvyseni-ucinnosti

Ale Vám stačí na zkoušku jen na jedné polovině nechat popel
a uvidíte, jestli bude lépe uhlí hořet.
Ještě mě napadá - zavřít spodní popelová dvířka a tu dusivku taky
přivřít. Na topení dřevem se nechává více otevřená, ale
při topení uhlím se musí více přivřít a pustit trochu vzduchu bočními
nebo otvorem v horních dvířkách, tak aby plamen byl jasný, bez kouře.
Plamen se kontroluje horním malým otvůrkem nad spalovací komorou.
AdminNovy
Site Admin

Příspěvekod Brumbrum » stř říj 22, 2014 10:15 pm

Dobrý večer,

mockrát děkuji za Vaši odpověď, hlavně tedy za ten odkaz s návodem na redukci topeniště. Zní to velice dobře. Můžu použít i zcela obyčejné plné červené cihly? ... si odpovím, že asi ano, neb je po odhoření prostě vyhodím společně s popelem a dodám nové? Šamotky totiž nemám. A ten usměrňovač je nezbytně nutný? (Ten nedám...)

Dnes jsem reklamaci uhlí vyměnila za návštěvu mineraloga. Ač se specializuje na rudu a minerály, hned uvedl, že se jedná o různé sulfidy, t.j. vesměs síru v různých podobách. Celkovou kvalitu uhlí doporučil zkoumat na jiném pracovišti /Kladno/

Ze svého vlastního přesvědčení jsem se rozhodla, že budu po dva následující dny topit výhradně dřevem (ve snaze vypálit ten dehet). Kotel hoří perfektně, nad komínem žádný kouř, v bočním průzoru jasně žluté plameny, tiché - až uklidňující hučení.

Horní průzor do spalovací komory jsem ještě nikdy nepoužila (vystačila jsem si pohledem do polepelníku nebo bočním průzorem) Tak jsem to zrovna byla vyzkoušet - pod odsouvacím víčkem je tma (bočním průzorem vidím plameny).

Děkuji za názor a přeji hezký den
Brumbrum

Příspěvekod AdminNovy » stř říj 22, 2014 10:41 pm

Brumbrum píše:Dobrý večer,

mockrát děkuji za Vaši odpověď, hlavně tedy za ten odkaz s návodem na redukci topeniště. Zní to velice dobře. Můžu použít i zcela obyčejné plné červené cihly? ... si odpovím, že asi ano, neb je po odhoření prostě vyhodím společně s popelem a dodám nové? Šamotky totiž nemám. A ten usměrňovač je nezbytně nutný? (Ten nedám...)

Usměrnovač nemusí být.
Cihly stačí i ostře pálené, vydrží tam chvíli ale rozpadají se.
Mně tam vydržely asi měsíc. Ted tam mám popel a něm takovou železnou tvárnici
a topím jen na polovině roštu. Popel nevyklepávám tou boční pákou,
ale shora proškrábnu kulatinou a zase na žhavé uhlí trošku třísek a na to zase přiložím.

Dnes jsem reklamaci uhlí vyměnila za návštěvu mineraloga. Ač se specializuje na rudu a minerály, hned uvedl, že se jedná o různé sulfidy, t.j. vesměs síru v různých podobách. Celkovou kvalitu uhlí doporučil zkoumat na jiném pracovišti /Kladno/

Pokud Vám v loni hořelo uhlí bez problémů, tak bude zajímavé co na to řeknou odborníci.

Ze svého vlastního přesvědčení jsem se rozhodla, že budu po dva následující dny topit výhradně dřevem (ve snaze vypálit ten dehet). Kotel hoří perfektně, nad komínem žádný kouř, v bočním průzoru jasně žluté plameny, tiché - až uklidňující hučení.

Takže tah je dobrý.

Horní průzor do spalovací komory jsem ještě nikdy nepoužila (vystačila jsem si pohledem do polepelníku nebo bočním průzorem) Tak jsem to zrovna byla vyzkoušet - pod odsouvacím víčkem je tma (bočním průzorem vidím plameny).

Možná že je ta horní dírka ucpaná, proto nic nevidíte. Stačí protáhnout tenkým drátkem a
už budete vidět plameny i shora.
AdminNovy
Site Admin

Příspěvekod Brumbrum » stř říj 22, 2014 10:46 pm

... zapomněla jsem se vyjádřit k sousedovic uhlí ... momentálně není k dispozici - soused je nemocen (hospitalizován)
Brumbrum

Zpět na Dakon DOR