Diskuse i na konci stranky FACEBOOK bez nutnosti registrace v tomto foru

TUR nebo BAWOL W

TUR nebo BAWOL W

Příspěvekod AdminNovy » úte úno 28, 2012 10:25 pm

Dobry den,chtel bych se zaeptt,ktery kotel byste mi doporucili,jesli TUR nebo BAWOL W?
Otapim do 240m mam doma etku ls31 topim prevazne drevem 90% + hnede uhli a drevene brikety.Etka a taurus tur maji podobnou spalinovou cestu,tur ji ma jeste lepsi+ vodni rost oba jsou odhorivaci.Bawol w ma take vodni rost je myslim spis prohorivaci a ma o neco meme efekti odvod tepla ze spalin nez tur.Mam celkem malou kotelnu.Kdybych nainstaloval Tur musel bych ji upravit probouranim pro lepsi pristup,Bawol w je o neco mensi ma hloubku ten by tam tak tak vesel.Prosim o radu ktery kotel je efektnejsi pri spalovani dreva mix buk smrk rok suche pro moji potrebu.Tur ma nerezove kotlove teleso a na nej 5 let zaruku,jak je to prosim u Bawola w.Mam komin 15m vysoky.
Dekuju Jurak
AdminNovy
Site Admin

Re: TUR nebo BAWOL W

Příspěvekod AdminNovy » úte úno 28, 2012 10:39 pm

Další alternativou by mohl být Viadrus Hercules U 26
Já bych šel do toho Taurus TUR
AdminNovy
Site Admin

Re: TUR nebo BAWOL W

Příspěvekod mj.1226 » pon dub 09, 2012 3:09 pm

Z obrázků, co jsem viděl, mi tedy odhořívací nepřipadal ani jeden. Pokud bych chtěl jet uhlí/dřevo, volil bych DOR 25 MAX (nebo DOR 32), pokud bych chtěl jet čistě jen dřevo, asi bych bral spíš DOR 32D. Proč? Dřevo je nejlepší spalovat pyrolytickým způsobem. Prostě prchavá složka hořlaviny se prožene velmi vysokou teplotou, kde se to rozloží na elementární molekuly a ty pak už po přivedení sekundáru dokonale a bez jakéhokoliv kouře vyhoří. To je princip, zdaleka ne každý zplyňovák ho ale splní. Ten DOR 32 D má přívod vzduchu dusivkou v horních přikládacích dvířkách, vzduch jde dolů násypkou do ohniště. Díky tomu dříví v násypce prohořívá v celém jejím objemu (proti proudu vzduchu) a dole na roštu se stabilně udržuje velká vrstva rozžhaveného dřevěného uhlí. Právě ta způsobí ohřev kouře (prchavé hořlaviny) na vysokou teplotu, jeho rozklad a následné dokonalé spalování. Pak je tu druhá možnost, použít klasický DOR 25 MAX či 32 a dříví trochu prokládat uhlím. To udrží dole na roštu dastatečnou vrstvu žhavého i při přivodu vzduchu spodem, takže spalování je opět pyrolytické. Prohoření paliva v násypce pak lze snadno dosáhnout otevřením příslušné clonky v přikládacích dvířkách. Mezi spalováním dřeva klasicky a na vrstvě vysoce žhavého je z hlediska využití jeho energie opravdu velký rozdíl.
mj.1226

Zpět na Verner který kotel zvolit