mobSwitch Zobrazit téma - Rada s výběrem kotle - dum-zahrada.okhelp.cz

Sponzorované odkazy:

Diskuse i na konci stranky FACEBOOK bez nutnosti registrace v tomto foru

Rada s výběrem kotle

Rada s výběrem kotle

Příspěvekod Vlasta » sob led 05, 2013 2:48 pm

Dobrý den.
Mám doma přes 20 let starý Dakon U 22. Jelikož jsem si vědom, že ho bude potřeba v dohledné době vyměnit, neboť doslouží, tak se dopředu sháním po jeho nástupci. S Dakon kotly (tento je již třetí) jsme byli vždy spokojeni. Díval jsem se jakým typem stávající Dakon U 22 nahradit a rozmýšlím se mezi DOR F 20KW a DOR D 32KW. Topím z 75% dřevem, zbytek uhlí většinou kostka Ledvice nebo černý ořech, tak si myslím že by byl lepší ten DOR D 32, jejikož je konstrukčně stavěný na topení dřevem. Může však nastat čas, kdy bude dřevo nedostupné a budu nucen přejít na topení uhlím. Chci se zeptat jestli je možné a rentabilní v DOR D 32 bez problému topit 50na50 dřevo-uhlí.
A ještě jeden dotaz. U současného kotle Dakon U 22, který má přibližně dle označení výkon 22KW, vytopím celý domek bez problémů. Nevím tedy jestli DOR D 32KW při svém výkonu nebude moc silný - naddimenzovaný.
V jedné recenzi se uvádí toto:
Pokud je kotel naddimenzovaný, dochází ke škrcení kotle na vzduchu a neoptimálnímu spalování a tím tak k dehtování kotle. Což má za následek nízkou účinnost a neustálé čištění kotlového tělesa. U nižší teploty vratné vody dochází k nízkoteplotní korozi a tím tak k úbytku materiálu z vnitřní části kotlového tělesa a snížení životnosti kotle např. na polovinu. Častým problémem je, že kotel vydrží např. jen 10 let, což je z velké části problém předimenzovaného kotle.
Toho bych se chtěl samozřejmě vyvarovat.
Budu čekat na názory a případné rady ohledně volby jestli DOR F 20KW (který by mi výkonostně stačil)nebo DOR D 32KW (v kterém se topí mnou více používaným dřevem, ale je hodně silný)
S přáním hezkého dne Vlastimil Švejda.
Vlasta

Re: Rada s výběrem kotle

Příspěvekod AdminNovy » sob led 05, 2013 4:30 pm

Tak napíši jeden tip:
Dakon DOR 25 MAX
Předepsané palivo: hnědé uhlí – ořech I.
Náhradní palivo: hnědé uhlí – ořech II nebo kostka, brikety, koks, černé uhlí, dřevo.
Topný výkon: 8 až 25 kW.
50 na 50 dříví / uhlí (výborná kombinace) roztopit dřevem a zasypat
uhlím.
Zde si pročtěte parametry kotlů Dakon:
http://www.dakon.cz/user_data/cms/soubory/00058/Kotle-na-tuha-paliva.pdf
AdminNovy
Site Admin

Re: Rada s výběrem kotle

Příspěvekod Vlasta » čtv led 17, 2013 3:29 pm

Admin píše:Tak napíši jeden tip:
Dakon DOR 25 MAX
Předepsané palivo: hnědé uhlí – ořech I.
Náhradní palivo: hnědé uhlí – ořech II nebo kostka, brikety, koks, černé uhlí, dřevo.
Topný výkon: 8 až 25 kW.
50 na 50 dříví / uhlí (výborná kombinace) roztopit dřevem a zasypat
uhlím.
Zde si pročtěte parametry kotlů Dakon:
http://www.dakon.cz/user_data/cms/soubory/00058/Kotle-na-tuha-paliva.pdf

Děkuji za informace.
Ještě by mě zajímala jedna věc. Na netu jsem našel kotel Dakon DOR 25 MAX a Dakon DOR F 25 MAX. Nevíte jaký je mezi nimi rozdíl? Každý má jiné opláštění a cenu, ale jinak rozdíl nevím?
Vlasta

Zpět na Dakon DOR