Sponzorované odkazy:

Diskuse i na konci stranky FACEBOOK bez nutnosti registrace v tomto foru

První dojmy s Dakonem rok v. 2011 M.Jakeš

Re: První dojmy s Dakonem rok v. 2011 M.Jakeš

Příspěvekod mj.1226 » ned lis 06, 2011 1:01 pm

Ty skořápky jsem dal na uhlí (bez pilin) a opravdu to bouchalo jak ve stabiláku, kolem dokola rychle za sebou. Raději jsem je proto rozhodil jednoduše po uhlí, nechtělo se mi je skladovat zvlášť. Piliny jsem nasypal zas jindy do násypky na hořící uhlí, které mi předtím propadalo do popelníku, přesypávat tam hořící uhlí nebyl zrovna správný nápad.

Důvody proč omezuji výkon: 1) Počitali jsme s 24 kW a zatím máme asi 35 kW, tedy zbytečně moc. Větší výkon vede nutně i k vyšší teplotě odchozích spalin a tedy i k zbytečnému úniku tepla. 2) Na kotli velkým výkonem vzniká velký tepelný spád, systém je proto při plném nabití nádrže o něco blíž svému varu. Řešením by bylo přidat na výkonu kotlového čerpadla, to je ale až ta poslední možnost. 3) Nakonec je to problém i v případě varu systému, kdo to zažil ví, že to opravdu stojí za to. Už jen např. dimenze potrubí od pojišťovacích ventilů (směrem k odpadu) tomu musí odpovídat, jinak pára v něm urychlí sloupce vody na šílenou rychlost a vznikne tzv. vodní kladivo. Projevuje se to pak jako by někdo třískal obrovskou palicí přímo do topení, čtenáři s tím možná budou mít vlastní zkušenosti. Podle mne jsou současné normy týkající se bezpečnosti systémů ÚT děravé a nedokonalé a systémy podle nich navržené nejsou zcela bezpečné. Platí ale že lepší je alespoň něco než nic. V našem případě je nadměrný výkon způsobený velkým komínovým tahem a proto nyní zkusím cestu dalšího škrcení na přívodu vzduchu. Zkušenost s hradidlem mi poskytla celkem dobrou orientaci, kam asi bych chtěl stav kotle dostat (viz. výše popsaný stav kdy kotel jede prakticky neslyšně).

Co mne velmi zajímá, je váš názor na správné nastavení kotle. Návod ke kotli mi k tomu poskytl ne zcela úplné informace, proto jsem postupoval podle vlastního úsudku a pozorovnání. V určité fázi jsem zkoušel nastavit kotel tak, aby z komína nevycházel žádný viditelný dým (ani při pohledu z těsné blízkosti). Zjistil jsem ale, že v takovém stavu zůstává nádrž žalostně nenahřátá a paliva se při tom spotřebuje znatelně víc. To jsem přitom nastavoval plameny v kotli právě tak, aby těsně dosahovaly k hornímu okraji té vodní lamely, pak nad komínem nebyly znát žádné stopy po kouři. Zřejmě tam šlo při tomto nastavení moc terciálního vzduchu, spaliny se moc vychladily a vlivem špatného přenosu tepla spadla účinnost. Proto jsem se vrátil zpět k nastavení, kdy nad vodní lamelou přechází velký plamen (přivřením terciálu), kotel při tom začal i víc bublat a vřít. Naše rozdílná zkušenost je asi v tom nadbytečném komínovém tahu a velkém výkonu. Optimálně nastavený plamen při 35 kW bude prostě mnohem mohutnější než ten při 24 kW. Kotlům Dakon DOR zřejmě opravdu rozumíte, velmi by mne proto zajímaly důvody pro to vámi popsané nastavení, předem děkuji.
mj.1226

Příspěvekod mj.1226 » ned lis 06, 2011 6:28 pm

Dneska jsem zkusil otevřít dusivku jen o 1 ot (místo 1,5) a výkon klesl ze stabilních cca 35 na zatím trochu proměnlivých 24-20 kW. To je i docela úměrné, časem asi dám na štelovací knoflík ciferník s výkonem :lol: . V jednu chvíli jsem ale nevěděl co s kotlem (asi 2,5 hod od plného roztopení). Plameny byly krátké, nereagovaly na terciální vzduch, výkon špatný (asi 18,5 kW), myslel jsem, že je to nějaké zanesené popelem či co. Žár kotle byl myslím dost slušný. Nakonec jsem ale zjistil, že to má zřejmě na svědomí otevřená špehýrka v přikládacích dvířkách. Po jejím zavření kotel okamžitě přestal hučet, plameny vyskočily z ohniště nahoru a začaly reagovat na terciální vzduch, výkon byl za chvíli na cca 21,5 kW. Tak to jsem tedy fakt nechápal, takový pidiotvor a ono to má také vliv. Jo, při tomto nastavení plameny skutečně šlehaly jen někam k hornímu okraji té přepážky. Když jsem je chtěl ze zvyku nechat delší, už to začalo moc kouřit z komína. Dnes z toho nejsem moc moudrý, příště si toto nastavení asi zopakuji s měřením účinnosti.
mj.1226

Příspěvekod AdminNovy » pon lis 07, 2011 10:33 am

Otvor(špehýrka) v horních přikládacích dvířkách (plotně) musí být zakrytý vyjma situace,
kdy se topí dřevem a je třeba aby polena prohořívala celou násypkou tak je dobré přidat
trochu vzduchu přes tento otvor, ALE pak je zase nutné přivřít ty spodní dvířka(dusivky).
Chce to trochu zkušeností a pak už se v tom člověk orientuje a ví co a jak.
AdminNovy
Site Admin

Regulace kotle

Příspěvekod mj.1226 » pon lis 07, 2011 3:27 pm

Kvůli bouchání komory jsem se snažil tu špehýrku uzavírat, teď už vím, že její uzavírání má i jiné důvody ;) . Asi tam dám kolíček (zarážku), aby se při otevření dvířek nesklápěla ona kruhová uzávěrka na druhou stranu. Prosím, dříve píšete, že plameny by neměly přesahovat přes vodní lamelu do další komory. To má určitě nějaký svůj důvod a určitě nejenom mne by velice zajímalo jaký. Pokud ten důvod znáte, můžete to prosím rozvést? Děkuji.
mj.1226

Měření účinnosti při výkonu cca 23 kW

Příspěvekod mj.1226 » úte lis 08, 2011 10:05 pm

Dnes jsem provedl měření účinnosti kotle při jeho větším seškrcení, což dalo docela zajímavé výsledky. Vsázka uhlí Bílina O2 do kotle činila 22 kg, uhlí jsem nebral z vrchu aby nebylo moc oschlé. Kotel DOR 24 byl tentokrát bez úprav, dusivka byla otevřena o 1 závit reg. šroubu, postranní průduchy otevřeny na 1/4, toto nast. záleží na tahu komína. Výkon při tomto nastavení se pohyboval od 25,3 kW do 20,7 kW (s výjimkou počátku po přiložení). Celková doba hoření činila 230 min, průměrná spotřeba uhlí pěkných 95 g/min, tj. 5,7 kg/hod. Výhřevnost uhlí jsem bral z údajů dodavatele 17,6 MJ/kg, naměřená účinnost mi vyšla 84,8%. Celkem se při topení do aku nádrže vyrobilo 91,2 kWh (to včetně zbytkového tepla v kotli 3,0 kWh), spálilo se 107,6 kWh. Měření má samozřejmě určitou nejistotu, největší je zřejmě ve výhřevnosti paliva. I tak je ale číslo téměř 85% účinnosti velmi pěkné. Výrobce udává pro kotel 74-78%, skutečná účinnost je tedy u tohoto typu ještě o něco vyšší. Myslím, že tato čísla mohou zájemcům napomoct vytvořit si určitou představu o možném způsobu provozování kotle, tj. jak často je nutno nakládat a kolik tepla se získá. Vlastně ještě jednu věc bych měl zmínit, násypka kotle při tomto nastavení vybuchovala (slabě ale kouřilo se z toho) i při maximálním zatížení přikládacích dvířek (samozřejmě jen při dohořívání). To je asi jediná vážnější nectnost, jakou tento kotel má. Příště proto asi přijde na řadu to doporučené řešení s časopisem a vrstvou pilin, snad to pomůže.

PS: Teď jsem si ještě všiml, že výrobce u DOR 24 udává spotřebu paliva 10,0 kg/hod. Uf, tak to je teda perda, to už vlastně topíme úplně supr šetrně. Vlastně ještě jedna věc se zřejmě hodí, plameny v průzoru jen slabě olizovaly horní okraj vodní přepážky. Myslím, že je to dobré vodítko pro nastavení primárního vzduchu. Sekundární vzduch se nastavuje tak, aby plamen byl co nejmohutnější (ohniště na to nesmí být moc studené), nesmí být ale moc táhlý (takové dlouhé ocásky, to je moc pomalé hoření). Na komíně nešlo pozorovat stopy kouře ani při pohledu z blízka, to už ale byla tma. Při světle by to mohlo možná vypadat trochu jinak.

Ještě posílám vřelé díky adminovi za cenné rady.
mj.1226

Příspěvekod mj.1226 » stř lis 09, 2011 3:11 pm

Dopustil jsem se jedné chyby v tom výpočtu účinnosti. Když jsem měřil účinnost na kotli s nastavením dusivky o 1,5 ot (cca 35 kW), chtěl jsem mít jistotu správnosti. Vyrobenou energii jsem proto měřil dvěma metodami a v té druhé jsem musel započítat i zbytkové teplo v kotli. Pak jsem ale měřil účinnost kotle s tím hradidlem. To jsem se tím už tak nepáral a měřil jen tou první metodou. Účinnost nevyšla nijak velká a nějak jsem chybně došel k přesvědčení, že k vypočtenému vyrobenému teplu mám i zde přičíst to zbytkové teplo. což byla ale chyba. Ta na pohled nižší účinnost byla způsobena jinou chybou v exelové tabulce. Proto po provedení kontroly výpočtů opravuji výsledky:
Účinnost DOR 24 s nastavením 1,5 ot (cca 35 kW) mi vyšla 80,0%. Teplota spalin se držela okolo 240-250oC.
Účinnost při použití hradidla (snížení o 4 cm, dusivka 1,5 ot, výkon se postupně snižoval z 35 na 25 kW) mi vychází 81,5%.
Účinnost bez hradidla s nastavením dusivky na 1 ot (25-22 kW) při tom posledním měření mi vychází 82,0%. Teplota spalin se držela okolo 165-170oC.
Jak je vidět, účinnost se s velikostí výkonu příliš nemění. Je to pravděpodobně dáno tím, že při vyšším výkonu se více tepla přenese zářením díky vyššímu žáru. Spalování je možná při něm také optimálnější.
mj.1226

Problém s boucháním násypky kotle DOR

Příspěvekod mj.1226 » stř lis 16, 2011 6:17 pm

Problém s boucháním násypky kotle jsem jednou zkusil vyřešit tím doporučeným způsobem nasypáním vrstvy pilin (pod ně časopis) na uhlí v násypce. Kotel jsem nehlídal ale zdálo se, že nebouchal. Určitá vůně spálených pilin byla sice cítit ale rozhodně nebyla kotelna vykouřená. Přišlo mi těch pilin ale docela líto a také mi přišlo škoda, že jejich zuhelnatělá vrstva zakrývá ty krásně žhavé uhlíky. Příště jsem dělal trochu experimenty se spalováním dřeva a když jsem násypku zarovnal dřevem (ani ne celou) bouchání bylo také pryč. Po této zkušenosti jsem to zkusil ještě jednoduššeji. Prostě jsem vzal jen dvě prkénka (určená na topení) a těmi jsem přikryl uhlí v násypce. Když jsem je řezal. měl jsem na cirkulárce délkovou značku, takže okolo prkének v kotli zbylo jen málo místa. No a světe div se, ono to zcela spolehlivě zabralo také. Přijde mi to docela dobré, také možná ne každý má dostatek pilin. Navíc prkénka po odhoření uhlí rychle zmizí, takže může krásně žhnout na všechny strany. Zuhelnatělé piliny uhlí zakrývaly, možná jsem jich tam ale napoprvé nasypal jen moc velkou vrstvu.
PS: Spalování dřeva na rozpálených uhlících s otevřeným víčkem na přikládacích dvířkách šlo skvěle. Prohořelo to v násypce a nic se nešpajcovalo.

Zdá se mi, že o těchto stránkách nikdo moc neví, takže něco pro vyhledavač: Recenze kotle Dakon DOR a provozní zkušenosti
mj.1226

Předchozí

Zpět na Dakon DOR